Interesanti, Neticami, Noderīgi, Sievietēm, Video

Reirs: Par līdzekļu avotiem mediķu atalgojuma pieaugumam 2021.gadā jāpanāk visu piecu koalīcijas partiju vienošanās

Par līdzekļu avotiem mediķu atalgojuma pieaugumam, tāpat kā par citiem papildu izdevumiem 2021.gadā, būs jāpanāk visu piecu koalīcijas partiju vienošanās, aģentūrai LETA norādīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Ministrs iepriekš norādījis, ka līdzekļi ministriju 2021.gadam budžeta iniciatīvām būs jāmeklē ar politiku izmaiņām, jo sākotnēji nekādas brīvas fiskālās telpas nebūs. Viens no piedāvājumiem, kur atrast līdzekļus veselības jomai, tajā skaitā medicīnas darbinieku atalgojuma palielināšanai, ir jau iepriekš publiskotais rosinājums palielināt veselības apdrošināšanas iemaksas, tās veicot no sociālajām iemaksām, un nodrošinot, ka sociālās iemaksas atbilstošā apmērā veic katrs darbinieks visos nodokļu režīmos, pauda ministrs.

Vaicāts, vai būs iespējams mediķu atalgojuma pieaugumam nākamgad piešķirt Veselības ministrijas prasītos 211 miljonus eiro, Reirs norādīja, ka pašlaik Finanšu ministrija nevar komentēt šo summu, jo sākotnēji ir jāredz tās pamatojums. No finanšu ministra paustā izriet, ka arī mediķu un pedagogu atalgojuma pieaugumam līdzekļus jāmeklē, pārskatot vecās politikas, lai izmantotu šādā veidā ietaupīto naudu un piedāvājot jaunas politikas, kas radītu papildu ieņēmumus budžetā.

Finanšu ministrs uzsvēra, ka nevar būt skaidrības par to, kam tiks atrasts finansējums, kamēr nav notikušas diskusijas par budžetu. Paredzams, ka sarunas sākšoties ap augusta vidu un notiks valdības līmenī. Valdībai par valsts budžeta projektu apstiprināšanu lēmums jāpieņem oktobra pirmajā pusē, lai budžeta likumprojektu varētu iesniegt Saeimā 15.oktobrī, skaidroja Reirs.

Vaicāts par to, ka koalīcijas partneri varētu norādīt uz FM atbildību budžeta līdzekļu atrašanā, Reirs akcentēja, ka budžeta veidošanas procesā neesot vienas galvenās ministrijas un ka FM “nedrukā naudu”, lai varētu segt prasītos izdevumus. Lai atrastu līdzekļus, ir jāsaņem priekšlikumi par papildu līdzekļu avotiem un par tiem jāpanāk vienošanās koalīcijā, pauda politiķis.

Arī FM meklē iespējas, kā atbalstīt pedagogu un mediķu atalgojuma pieaugumu, tomēr ministrija nav pamatinstitūcija, kura varētu piedāvāt risinājumus, norādīja ministrs. Reirs reizē norādīja uz augstāk minēto sagatavoto rosinājumu palielināt veselības apdrošināšanas iemaksas, tās veicot no sociālajām iemaksām.

Kā ziņots, nākamā gada budžetā ministrijas prioritārajiem pasākumiem papildus vēlas teju divus miljardus eiro, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

FM apkopojusi ministriju un valsts iestāžu iesniegtos papildus budžeta līdzekļu pieprasījumus prioritāro pasākumu īstenošanai.

Kopumā ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai 2021.gada budžetā papildus vēlas 1,8 miljardus eiro. Tik pat liela summa tiek prasīta 2022.gada budžetā, bet 2023.gada budžetā ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai vēlas 2,14 miljardus eiro.